Persiški antikvariniai kilimai


Persiškas kilimas perduodamas iš kartos į kartą, laikui bėgant, tik gražėja, jo vertė auga ir nesinori jokio kito kilimo, nes jis natūralus, rankų darbo, tvirtas, margaspalvis ir labai gražus. Persiški kilimai užburia savo spalvų bei raštų įvairove. Gražiausiai kilimai atrodo žiūrint iš toli. Nuo to, į kurią pusę nukreiptas plaukas, kilimai atrodo šviesesni arba tamsesni, kilimų spalva keičiasi ir nuo apšvietimo. Dažniausiai persiški kilimai įsilieja į klasikinį interjerą. Taip pat sutinkami ir moderniame interjere, kuriame vyrauja minimalizmas, stiklas ir baltos sienos. Kilimai ne tik papuoš Jūsų namus, bet ir keliaus iš kartos į kartą, kaip brangus palikimas.

 Persiškų kilimų galerija

  Bakhtiar yra viena didžiausių Irano klajoklių gyvenviečių greta Isfahan miesto. Bakhtiar kilimai atpažįstami iš išskirtinai tik jiems būdingo plytelių sodo rašto (kilimas suskirstytas į atskirus plotus, kuriuose pavaizduoti individualūs motyvai ar modeliai, kurie dažnai atsikartoja kas 3-4 plotą. Pavyzdžiui, dažnas raštas sudarytas iš rožių ir kitų gėlių aplink plotus, sudarančius bendrą sodo vaizdą). Kilimai yra parduodami bendru pavadinimu Bakhtiar (galima sutikti: Baktiar, Bachtiar ir Bakhtiari), nors rišami Boldaji, Feridan arba Saman gyvenvietėse. Bakhtiari kilimai yra stori, kieti, patvarūs ir vieni ryškiausių ir spalvingiausių iš visų klajoklių kilimų Irane. Gerai žinomas modelis Khesti (sodo motyvas) – kilimas suskirstyta į kvadratus su augalų ir gyvūnų, simbolizuojančius Persijos sodą, ir medalionus bei gyvenimo medžius. Pastarųjų motyvų atsiradimą įtakojo Isfahan kilimai.Prie pat dykumos Dasht-e-Kavir, dar žinomos kaip Didžioji Druskos dykuma, 200 km į rytus Isfahano vakariniame pakraštyje yra vaizdingas miestas Nain. Nain regiono kilimai pasaulyje žinomi ir vertinami dėl naudojamos aukščiausios vilnos kokybės ir didelio mazgų tankio. Labai dažnai mazgų tankis viršija 600 000 ir daugiau mazgų vienam kvadratiniam metrui. Kilimų raštai susideda iš medalionų viduryje, sudarytais iš arabesques ir gėlių motyvų.Apvalūs persiški kilimai pradėti rišti ne taip senai, labiausiai paplito per pastaruosius 20 metų. Apvalūs kilimai dėl rišimo sudėtingumo sudaro labai mažą dalį visų kilimų. Tai aukštos kokybės kilimai iš atrinktos vilnos, arba vilnos su šilku, arba iš šilko. Jie brangesni nei įprasti persiški kilimai. Regionai: Tabriz, Qom, Nain.

Heriz miestas įsikūręs Irano šiaurės vakaruose, netoli Tabriz miesto. Kilimai Heriz mieste ir netoliese esančiose apylinkėse buvo pradėti rišti XIX amžiaus pradžioje. Raštai lengvai atpažįstami iš didelių stačiakampio formos medalionų centre ir paryškintų raštų kilimo kampuose. Kilimų rišimui naudojami simetriški mazgai. Didelių matmenų kilimai rišami iš pakankamai šiurkščių siūlų, dominuoja kaimiškas dizainas.

Tarp Isfahano ir Teherano, netoli didžiosios dykumos, pakraštyje įsikūręs, Keshan miestas. Keshan miestas ilgą laiką buvo žinomas kaip tekstilės ir keramikos miestas, prie pat žinomo šilko kelio. Keshan kilimai išskiriami dėl didelio mazgų tankio ir aukštos kokybės vilnos. Kilimų rišimui naudojami persiški mazgai, asimetriški. Kilimų modelius sudaro gražiai suprojektuoti medalionai, nišos, medžiai ir gėlėti raštai. Dominuojančios spalvos yra mėlyna, raudona ir smėlio.

Bidjar – nedidelis kurdų miestas iįsikūręs Irano vakarinėje dalyje. Kurdų kilimai žinomi kaip labai patvarūs. Kilimų specialistai Bidjar regiono kilimus pagal patvarumą laiko vienus iš stipriausių. Kilimų audėjai naudoja masyvias šukas, pagamintas iš metalo ir medžio. Kilimų paviršius tampa labai lygus, neleidžiantis pakliūti žvyrui, smėliui ir kitoms smulkioms dalelėms. Techniniai duomenys: vilnos verpalai geros kokybės, mazgai simetriški, 250 000 – 600 000 mazgų vienam kvadratiniam metrui.

Netoliese išdžiūvusios upės, apie 150 kilometrų į pietus nuo Teherano, įsikūręs Ghom miestas. Tai yra antras pagal dydį miestas Irane. Kilimų gamyba pradėta 20-ojo amžiaus pradžioje. Daugiausia Ghom žinomas dėl išskirtinių raštų ir šilkinių kilimų. Dažniausiai atvaizduojami sodai, medalionai ar figūros su augalų, gyvūnų motyvais. Techniniai duomenys: vilnos verpalai geros kokybės arba iš šilko, mazgai asimetriški, 240 000 – 600 000 mazgų vienam kvadratiniam metrui.

Tabriz miestas įsikūręs 600 km į vakarus nuo Teherano ir yra vienas iš didžiausių miestų Irane. Miestas yra senas ir šimtmečius buvo labai svarbus kaip prekybos vieta ir pasienio stotis. Žinomos vertybės yra Mėlynoji mečetė ir milžiniškas turgus. Geras persiškas kilimas Tabriz yra trumpai rištos vilnos. Mazgų skaičius nuo 400.000 iki 1.000.00. Modeliai gali būti sudaryti iš medalionų centre, apsupti raudonų gluosnių, kiparisų. Kitas populiarus kilimų motyvas yra keturi sezonai, kuriame pavaizduotas Persijos ūkininko gyvenimas pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą.